Nebojte sa investovať - teším sa na budúcu krízu!

Ak viete, že skôr či neskôr akciové trhy prekonajú svoje maximá a viete prečo, stačí počkať a vaše úspory budú bohatšie.  

Na grafe nižšie je znázornený vývoj ceny akcií 500 najväčších amerických firiem v indexe S&P 500 obchodovaný na burze NYSE v New Yorku. Na grafe som šípkami poukázal na 3 veľké trhové krízy s označením ich dna. Z ľava technologická DOT.com bublina z 2000, Hypotekárna kríza 2008 a Pandémia 2020. Následný vývoj cien akciového S&P 500 je jasný. Agresívny rast a prekonanie maxím z predkrízového obdobia.

 Prečo je to tak?

Pretože svetový finančný systém je takto nastavený zo strachu z veľkej ekonomickej depresie z roku 1929. Medzi najpostihnutejšie krajiny patrilo aj Československo, kde pokles priemyselnej výroby predstavoval až 40% a celková devalvácia meny dosiahla 30%. Počet nezamestnaných vzrástol v priebehu rokov 1929 až 1933 zo 42.000 nezamestnaných na 740.000 nezamestnaných. Jednotlivé krajiny sa z tejto krízy snažili dostať realizáciou veľkých vládnych projektov (ktoré však navyšovali štátny deficit - dlh), ktoré mali vytvoriť nové pracovné miesta a tým zvýšiť vnútornú spotrebu.

Dnes z týchto skúsenosti Centrálne banky vyrábajú umelo peniaze za ktorými nestoja statky a majetky, poskytujú ich bankám za nulové úroky, ktoré by tieto peniaze mali distribuovať najmä malým a stredným podnikateľom pre udržanie ekonomickej aktivity. Autority štátu stimulujú spotrebné aktivity obyvateľstva rôznymi opatreniami aby sa rastový ekonomický cyklus nezastavil. Celý finančný systém je založený na dlhu, kde okrem Nórska ktoré produkuje prebytok, sú zadĺžené všetky štáty Európy, ktoré musia splácať svoj dlh cez ďalšie pôžičky a vyzbierané dane obyvateľov. Obyvateľstvo sa samozrejme nerado zadlžuje a veľká časť peňazí ostáva v bankách nepoužitá.

Čo by ste urobili vy s voľnými miliardami €, keď viete, že peniaze samé o sebe nemajú hodnotu a viete, že kríza skôr či neskôr pominie a ceny akcií sú zľavnené o 40%? Nakúpili by ste aktíva. Akcie firiem za ktorými stojí reálny majetok, budovy, autá, ľudia, patenty, produkty a vynálezy. Ak tak robia všetky múdre banky, ceny akciových trhov po každej kríze svojimi investíciami tlačia hore, pretože vedia, že ekonomická obnova už začína a do investovania sa zapojí aj široká verejnosť. Takto ceny akciových trhov prekonávajú svoje maximá. Stalo sa to aj po nedávnej pandémii a deje sa to aj teraz počas krízy na Ukrajine. Po prepade trhov z obáv o budúcnosť sa ceny akciových trhov približujú predvojnovým cenám. Svetový finančný systém opäť podržal...

Mohlo by vás ešte zaujímať

Koľko stratili vaše úspory za posledných 5 rokov?

Investovanie do zlata

Kde investujú moji klienti

Refinancujte dnes! Úvery na bývanie budú stále drahšie

Majte nadhľad nad vašim úverom na bývanie s dobrými radami.

Aký dôchodok vás na Slovensku čaká o 20 rokov?

Investovanie neznamená riskovať stratu úspor!

Je to cieľavedomé nakupovanie cenných papierov podľa vopred premysleného plánu, ktorým eliminujete prítomné riziko a využívate neustále prichádzajúce príležitosti na kapitálovom trhu. Týmto sa vaše investície stávajú bezpečnejšími a hodnotnejšími.