Reálny investičný plán pre každého. Sám ho využívam presne ako vám ho teraz popíšem.  


Dobrý investičný plán musí byť založený na myšlienke, mal by zvážiť potenciálny výnos oproti riziku, potrebujete vhodné cenné papiere a tiež vedieť kedy vyberať výnos. Nezabudnite na najdôležitejšiu časť finančného plánu - mať plán B!


Myšlienka

Tento plán má niekoľko výhod a niekoľko nevýhod. Vybral som si ho pre vás, pretože nevýhody sa dajú eliminovať a ostanú povedzme len výhody, čo je pre investora úplne skvelé. Počas pandémie prešla populácia zeme zmenami v správaní, inými spotrebiteľskými návykmi a začala viac využívať technoligické riešenia pre uspokojenie rôznych potrieb. To znamená, že vzrástol dopyt po produktoch technologických firiem. Ďalej sme po pandemickej kríze a malo by nás čakať ekonomické oživenie a pár rokov stability a prosperity. Trh sa prečistil a vznikajú nové príležitosti. Preto budeme investovať do akcií. Do akcií technologických firiem.

Výnos

Podielový fond, ktorý investuje do akcií technologických firiem produkuje priemerný ročný výnos za posledných 10 rokov 21,64%. 

Riziko

Tieto cenné papiere historicky podliehajú výrazným pohybom cien, ktoré môžu byť neočakávane spôsobené trhovými alebo špecifickými firemnými faktormi. Výnosnosť fondu teda môže v priebehu relatívne krátkych období výrazne kolísať.

Toto riziko vieme eliminovať pravidelným dlhodobým investovaním, kde nakupujeme podiely fondu aj počas krátkodobých poklesov a vítame veľké poklesy, ktoré prichádzajú spolu s krízami ako bola minuloročná pendémia 2020, či hypotekárna kríza z rolu 2008. Týmto vstupujeme do fondu za lepšie ceny a vylepšujeme našu priemernú vstupnú cenu. Najdôležitejšie je vedieť, že ceny na finančných trhoch sa historicky vždy dostali na svoje maximá a dokonca ich vždy prekonávajú. Akciový trh je dlhodobo stále rastúci.

Kedy vyberať výnos

Je téma veľmi individuálna a závisí od budúcich finančných potrieb každého z vás a od nákladov na obstaranie investície. Mali by ste však štartovať s plánom, aký výnos vás uspokojí. Môže to byť 30%, 50%, alebo 100% hodnoty vložených finančných prostriedkov. Tento cieľ dosiahnete za niekoľko rokov, dôležité je zisk, či časť ziskov vybrať a pripraviť sa na ďalšiu investičnú príležitosť ako súčasť plánu B!

Do čoho môžete investovať

Tento plán vychádza z podielového fondu Franklin Templeton Technology Fund. Je to fond, ktorý spravuje americký správca so 70 ročnou históriou, je to 6ty najväčší správca majetku na svete a tento jeho fond je jedným z najvýkonnejších na svete s kapitálom 8,5 miliardy USD.

Náklady

Vstupný poplatok udáva správca až 5,75% z hodnoty investície. Podľa slovenskej legislatívy nemôže vstupný poplatok presiahnuť 5% z hodnoty investície. Dobrý osobný finančný poradca by pre vás mal vedieť vyobchodovať 3% vstupný poplatok  čo je oproti historickému priemernému ročnému výnosu 21,64% p.a. akceptovateľné.

Plán B

Zmyslom plánu B nie je zachraňovať hodnotu investície, ale predovšetkým využiť pokles cien cenného papiera na dokúpenie a zvýraznenie výnosu vášho investičného úsilia. Dlhodobým pravidelným investovaním rozumieme mesačné nákupy, alebo aj štvrťročné či ročné. Počas tohto obdobia o dĺžke 5, 10 či viac rokov príde nevyhnutne k strate hodnoty cenného papiera aj o 40% z dôvodu trhových obáv o ekonomický vývoj na najbližšie obdobie. Z investície napríklad 10.000 € má na účte investor len 6.000 € a je nútený čakať 1 či 2, alebo 3 roky kým sa hodnota cenného papiera dostane na minulé vrcholy. Touto skúsenosťou som si sám prešiel v roku 2008 a viem aké je nemať dodatočný kapitál na dokúpenie cenných papierov za SUPER ZĽAVU. Preto váš plán B je tvoriť dodatočný kapitál na špeciálne príležitosti, ktoré sa na trhu objavujú a ponúkajú relatívne rýchly a významný výnos.

 

Investovanie neznamená riskovať stratu úspor!

Je to cieľavedomé nakupovanie cenných papierov podľa vopred premysleného plánu, ktorým eliminujete prítomné riziko a využívate neustále prichádzajúce príležitosti na kapitálovom trhu. Týmto sa vaše investície stávajú bezpečnejšími a hodnotnejšími.